Reklam Engelleyici

Sanırım bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz gibi.

Eğer geçici olarak durdurursanız reklamlar görünecektir. Anlayışınızdan dolayı teşekkür ederiz.

Tahsin MELAN
Tiyatro

Keloğlan’ın Becerikli Eşeği

KELOĞLAN’IN DOĞUŞU ve TEŞEKKÜR

Başta, beni bu yola sürükleyerek bilinçlendiren ve ufkumu açan tiyatro hocam Sayın Enis GENÇTÜRK olmak üzere katkılarıyla oyuna can veren, onu ölümsüzleştiren tüm dostlarıma sonsuz saygı ve teşekkürlerimi sunuyorum.

Bu eserin hayata geçmesinde en büyük etken kendi tiyatromuza kendi oyunumuzu kazandırabilme gayretiydi. Bu amaçla amatörce çıkılan yolda ustalaşmış, ölümsüzleşmiş ve ödüllere layık görülmüş olmak; hocalarımızın bize güveni, desteği ve farkındalığı daha sonra anlaşılan yılların birikiminin bir sonucudur. Önceleri tek kaygım, hocamızın, tiyatro grubumuzun, bana güvenen dostlarımın sahne başarısına zemin hazırlamak, onlara mahcup olmamak için güzel bir oyun ortaya çıkarabilmekti. Bunun yanı sıra grup olarak bir amacımız da, hatta en önemlisi Türk çocukları için sahnelenen devşirme oyunların önünü kesebilme gayretinde başarılı bir örnek sunabilmekti. İstedik ki bizden, bizim kültürümüzden, örf ve adetlerimizden yansımalar sergileyerek gelecek kuşaklara bunları aktarabilelim.

Yıllar geçtikçe artan ilginin sürmesi, yurdun dört bir yanında defalarca sergilenmiş olması ve güncelliğini yitirmemesi, ilkelerimizin ne denli doğru ve yerinde olduğunun bir göstergesidir. Onca emeğin boşa gitmediğini görmek bizim için ödüllerin en büyüğü olmuştur.

Oyun sahnelenmeye başladığı günden itibaren sürekli güncellemelerle kendini yenilemiş ve kanıtlamıştır. Hem içerik hem de dil özenle işlenmiştir. Sahnede -özünden vazgeçilmemek kaydıyla- oyuncunun doğaçlama yapmasına olanak sağlayan açık bir yapıya sahiptir. Bu da seyirciyle olan bağların güçlendirilmesi adına büyük bir etken olmuştur.

Geçen 35 yılda pek çok şey değişmiş olabilir, ama tarifinde sözcüklerin yetersiz kaldığı dostluklar, sahne anıları ve başarılar ilk günlerdeki gibi taze ve canlılığını hiçbir zaman yitirmeyecek şekilde oyunun replikleri arasında yaşamaya devam etmektedir.

KELOĞLAN’IN BECERİKLİ EŞEĞİ” adlı elinizdeki bu oyunu, ölümsüz dostluklara vesile olması ve onları anmak adına tüm Keloğlan dostlarına ve daha sonra bu oyuna değer verip gereken özenle sahneleyen ve sahneleyecek olan, ona hayat vermeyi sürdüren değerli tiyatro sanatçılarına armağan ediyorum.

Bu oyunda değişik zamanlarda emeği geçen oyuncular:

Ayhan ÖNEM
Fatma KÖSE
Emine KAYGUN
Ayşegül KAYGUN
Enver GÜVEÇ
Muzaffer SUNGUR
Gürer GÜLSEVİN
Ferda ERSÖZLÜ
Tahsin MELAN
Ali ERDOĞAN
Turgay TAŞTAN
Mehmet ÇEBİÇ
Ulvi ARI
Murat KOÇAK
GÜLŞAH KONAK
Zehra ÇOLAKOĞLU
Hazım ARIKAN
Müslüm YILMAZ
Esin APAY

 Dönemin Bazı Gazetelerinden Alıntılar

Eti Sanat Merkezi Merkezi Tiyatro Grubu Sahne Görüntüleri

 

Oyunu e-kitap olarak BURADAN indirebilirsiniz.

Ticarî olmamak kaydıyla telif ücreti söz konusu değildir. Haber verilip izin alınması yeterlidir.

Oyunu Sahneleyen Farklı Gruplardan Görüntüler

eklenecek dosyalar keloglan 4-5-6

Please follow and like us:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

tahsinmelan@gmail.com
https://www.youtube.com/channel/UCJQiDcLkcZOvHI2rdl3-pIw
https://www.youtube.com/channel/UCJQiDcLkcZOvHI2rdl3-pIw
https://www.instagram.com/tahsin.melan/
WP Radio
WP Radio
OFFLINE LIVE